top of page

למקסם את היחס בין התקציב לתוצאות

כיצד ניתן להגיע לתוצאה הטובה ביותר גם כשהתקציב מוגבל?

לכל פרויקט הקמה של מרכז מבקרים יש תקציב מוגבל. הוא יכול להיות

תקציב של מאות אלפי שקלים, או עשרות מיליונים, אבל בסופן של דבר הוא

מוגבל, ואם פועלים בצורה מקצועית וסדורה – יש סבירות גבוהה שהתוצאה תהיה הטובה ביותר האפשרית במסגרת התקציב.

במהלך הביקורים שלי במרכזים רבים בארץ ובעולם, הגעתי למספר מצומצם של אתרים שבהם היה ניכר שהוקמו ללא מגבלות תקציב, אבל כאמור אלו מקרים בלתי מייצגים.

דוגמא בולטת בישראל לתקציב כמעט בלתי מוגבל הוא מרכז המבקרים ׳אנו׳, או בשמו הרשמי: אנו – מוזיאון העם היהודי. על פי הדיווחים הושקעו במקום 100 מיליון דולר, ועל פי הביקור בשטח, רואים את ההשקעה העצומה בכל פינה.

אבל אם נחזור לקרקע – לכל פרויקט יש תקציב שנע בין מאות אלפים

לכמה עשרות מיליוני שקלים, כשבדרך כלל מדובר על מיליונים בודדים. 

ההתלבטות של היזמים ושל המתכננים תנוע תמיד בשמירה על איזון

שבין השקעה במבנה ובצדדים הטכניים, לבין השקעה בתוכן.

אין כללים ברורים שיכולים לתת תשובות לשאלות, אבל דווקא יש שאלות

מנחות שעשויות לעזור ליזמים לקבל את ההחלטות שמשפיעות על חלוקת

התקציב.

גם כאן נחזור לשאלה הראשונה והעיקרית של כל מרכז מבקרים – מה

המטרה של המקום?

מה הסיפור המרכזי שאותו אתם רוצים לספר למבקרים? 

אם נשוב לכללים שצריכים לעמוד בבסיסו של כל מרכז: לימוד, רגש, חוויה

וכייף – נוכל לתת מענה לכל אחד מהכללים ברמות תקציב מאוד גמישות.

אפשר לדוגמא להפיק סרט מרגש גם ב-100 אלף ש״ח, ואפשר ליצור סרט גם במיליון ש״ח. לצערנו אגב, אפשר להוציא גם תקציבים גבוהים ממיליון ש״ח ועדיין לא להצליח לרגש....

בשורה התחתונה – כשבאים לחלק את התקציב של תכנון וביצוע המרכז, חייבים להקצות את המינימום הנדרש כדי לענות בצורה טובה על כל רכיב מהרביעייה של: לימוד, רגש, חוויה וכייף. כמה בדיוק להשקיע בכל אחד מהרכיבים? זה כבר נכנס יותר לתחום של הטעם והסגנון של היזמים, או הסגנון והאופי שמתאים לתוכן של הפרויקט.

אחד הדברים שהתבררו לי – גם בפרויקטים של תקציב צנוע, וגם בכאלה של תקציב גדול, שכאשר היזם מעסיק יועץ תוכן וביצוע מקצועי – ולא מישהו מתוך הארגון שלו – הוא חוסך המון כסף. לפעמים זה קשה ליזם לראות את זה – כי זה תקציב נוסף שהוא לא תכנן.

בדומה לכך, לא היינו מעלים על דעתנו שיזם יקים בניין חדש ולא ישלם למפקח כדי לחסוך כסף. לכל בר דעת ברור שחיסכון בפיקוח – עלול לגבות מחירים גבוהים בהמשך הדרך.

סיפור קטן להמחשה בבקשה: לפני שנים אחדות הוזמנתי למפגש כיתה – אחרי יותר מ-20 שנה שלא התראינו. אחד החברים מהכיתה סיפר לי על עיסוקו – חבר הנהלה בכיר באחת החברות הגדולות בישראל. כשסיפרתי לו על תחום ההתמחות שלי, הוא אמר: אנחנו בדיוק בשלבי הקמה מתקדמים של מרכז מבקרים – אולי תיפגש עם מנהל הפרויקט מטעם החברה?

הגעתי לפגישה עם מנהל הפרויקט שאמר מיד כשנכנסתי: יענקל׳ה, אין לי מושג למה אנחנו נפגשים! יש לי יועצים ומנהלים ואנשי מקצוע ואני לא צריך עוד אף אחד על הראש...

עניתי לו: שמע דני (שם בדוי..) לא אבזבז את זמנך או את זמני, ולא את הכסף של החברה שלך. תראה לי את התוכניות המפורטות ואת התקציב – ואולי אתן לך כפיים ואומר שהכל טוב, אבל אולי התוצאה תהיה שונה.

לאחר מספר ימים הוזמנתי יחד עם החברה המבצעת כדי שיציגו בפני את התוכניות המפורטות. איך אומר בעדינות המתבקשת – היה פער בלתי סביר בין המטרות והיעדים של היזם, לבין תוכניות התוכן לביצוע, לבין התקציב, ואת הפערים האלה שיקפתי למנהל הפרויקט מטעם היזם. 

כתוצאה מהפגישה נעצרו התוכניות ויצאנו להגדרה מחודשת ומדויקת של הפרוגרמה, שבעקבותיה נבנתה תוכנית שמתאימה יותר ללקוח, תוך הלימה ברורה בין התקציב לביצוע.

מה שקרה בהמשך דרכו של הפרויקט זה כבר סיפור לסרט אחר.

ברכה והצלחה לכל העוסקים במלאכה.

IMG_9033_edited.jpg
bottom of page